Dermatologia, Kosmetologia, Medycyna Estetyczna

FAKTY I MITY NA TEMAT PLAZMY

W ostatnich miesiącach zabiegi z użyciem technologii plazmy frakcyjnej rozgrzewają emocje zarówno wśród dystrybutorów urządzeń, wykonawców zabiegów, pacjentek, które poddały się zabiegom oraz wszelkiej maści „specjalistów od plazmy” udzielających się szeroko na forach społecznościowych.

Jak działa plazma frakcyjna każdy zainteresowany wie, z technologią plazmy można zapoznać się w wielu publikacjach oraz materiałach reklamowych udostępnianych w internecie przez dystrybutorów urządzeń.

Po lekturze informacji i komentarzy, które są upubliczniane pragnę zauważyć, że wszelkie udostępniane publicznie zdjęcia pokazujące miejsce zabiegowe z podbiegniętymi surowiczo-ropną wydzieliną strupami pokazują błędnie wykonany zabieg.

Inną sprawą jest, w jakich warunkach zabieg został wykonany, jak pacjent został zaopatrzony po zabiegu i jakie otrzymał (bądź nie otrzymał) zalecenia pozabiegowe do domu.

Kolejna kwestia to odpowiedzialność osoby wykonującej zabieg urządzeniem generującym plazmę frakcyjną. Odpowiednia ocena pola zabiegowego, zaplanowanie zabiegu oraz świadomość do jakiego efektu chcemy doprowadzić, właściwie dobrane parametry oraz – co najważniejsze – użycie urządzenia do zabiegów, do których jest dedykowane gwarantuje bezpieczeństwo zarówno wykonawcy zabiegu jaki i pacjentowi.

W mojej praktyce kluczowe jest następujące postępowanie z pacjentem:

Przed zabiegiem:

 • Wywiad z pacjentem i kwalifikacja pacjenta do zabiegu – oczekiwania pacjenta vs możliwy do uzyskania efekt
 • Podpisanie zgody na zabieg po wyjaśnieniu protokołu zabiegowego i poinformowaniu pacjenta o ochronie miejsca zabiegu
 • Dokumentacja fotograficzna stanu przed zabiegiem
 • Miejscowe znieczulenie
 • Odkażenie miejsca zabiegowego

W trakcie zabiegu:

 • Stała ocena postępu zabiegu
 • Współpraca pacjent – operator w celu dokładnego wykonania zabiegu
 • Dokumentacja fotograficzna w połowie zabiegu
 • Minimalizacja dyskomfortu pacjenta

Po zabiegu:

 • Dokumentacja fotograficzna
 • Tuż po zabiegu zimne okłady na okolicę zabiegową, ew. zimny opatrunek hydrożelowy, można nałożyć żel z kwasem hialuronowym,
 • W razie potrzeby jałowy opatrunek na okolicę zabiegową – kontakt z odzieżą!
 • Pacjent otrzymuje dokładną informację o postępowaniu po zabiegowym przez czas do kontroli.

Zachowując powyższe standardy mam pewność, że z mojej winy nie powstaną powikłania u pacjenta.

Tematem na inny artykuł jest kwestia, co pacjent potrafi „nabroić” nie stosując się do zaleceń po zabiegowych oraz wykazując własną kreatywność w interpretacji zaleceń oraz ich „poprawianiu”.

W jakich wskazaniach głównie wykorzystywana jest plazma frakcyjna?

Głównym wskazaniem jest:

 • lifting okolicy oka (nieinwazyjna bleferoplastyka),
 • leczenie utrwalonych, głębokich zmarszczek,
 • usuwanie łagodnych zmian skórnych.

W mojej opinii, po wielu zabiegach wykonanych plazmą frakcyjną równie skutecznie ta technologia radzi sobie z leczeniem blizn, w tym po trądziku, z korekcją rozstępów i keloidów oraz z wiotkością skóry pod dolną powieką.

Większość zdjęć udostępnianych z zabiegów to zdjęcia przed i po. Mało kto pokazuje zdjęcia w trakcie gojenia. Czyżby po to, aby ukryć stan pacjenta w trakcie gojenia się miejsca zabiegowego?

Poniżej kilka zdjęć z mojego archiwum obrazujących prawidłowo wykonany zabieg plazmą frakcyjną.

Przypadek 1.

Pacjentka przed zabiegiem i 10 dni po zabiegu. Skóra powiek sucha, bez sączenia i obrzęku. Zabieg wykonany prawidłowo.

Przypadek 2.

Pacjentka przed, tuż po i 14 dni po zabiegu. Prawidłowe wykonywanie zaleceń pozabiegowych dało gojenie się bez powikłań.

Przypadek 3.

Korekcja zmarszczki statycznej, po wieloletnim spaniu na lewym boku.

Pacjentka przed zabiegiem po znieczuleniu nasiękowym, tuż po zabiegu oraz 3 tygodnie po zabiegu.

Skóra sucha, bez powikłań całkowita likwidacja zmarszczki po jednym zabiegu.

Część komantatorów, również wśród lekarzy medycyny estetycznej, neguje skuteczność zabiegów z plazmą frakcyjną w blefaroplastyce nieinwazyjnej oraz komentuje efektywność danych urządzeń nie wykonawszy na danym urządzeniu ani jednego zabiegu. Moja pierwsza rada szanowni Państwo – pytajcie pacjenta, jaki efekt chce osiągnąć podając się korekcie niechirurgicznej powiek oraz druga – najpierw wykonajcie danym urządzeniem szereg zabiegów, a potem wyciągajcie wnioski.

W tym miejscu chciałbym rozwinąć kwestię: dla kogo jest zabieg blefaroplastyki plazmą frakcyjną?

Moja opinia: dla każdego pacjenta, pod warunkiem, że w szczegółowym wywiadzie z pacjentem ustalimy, jaki jest zadawalający efekt zabiegu dla naszego pacjenta.

Wśród moich pacjentów, a zwłaszcza pacjentek 60+ jest wiele takich, które nie chcą zbiegu chirurgicznego a ich marzeniem jest zobaczenie choć fragmentu ich powiek górnych. Zatem pytajmy pacjentów czego pragną a nie obligatoryjnie dyskwalifikujmy ich do zabiegu z plazmą.

Poniżej przykłady pacjentek, które były zadowolone z zabiegu mimo, iż mogłyby się pokusić o zabieg chirurgiczny. Ale one takiego zabiegu nie chciały.

Przypadek 4.

Korekta asymetrii powiek

Przypadek 5.

Życzeniem pacjentki było, aby mogła zobaczyć fragment swoich powiek górnych. O operacji chirurgicznej nie było mowy.

Przypadek 6.

Komentarz jak do przypadku 5.

Wszystkie powyższe zabiegi wykonane były przez mnie na urządzeniu Plasma ARC polskiej firmy MaxMedik z Wrocławia.

Innowacyjność urządzenia związana jest z zastosowaniem gotowych programów zabiegowych z możliwością modyfikacji parametrów podczas zabiegu, co pozwala na przeprowadzenie precyzyjnego zabiegu w zależności od dynamicznie zmieniającego się zachowania skóry poddanej działaniu plazmy. Wykonujący zabieg może go rozpoczynać na wyższych parametrach a podczas zabiegu wielokrotnie zmniejszać lub zwiększać parametry tak, aby zabieg był jak najbardziej precyzyjny i efektywny.

Wysoka jakość wykonania Plasma ARC, intuicyjna obsługa, a przede wszystkim bardzo dobre efekty zabiegowe przekonały mnie do tego urządzenia.

Na koniec uwaga skierowana do osób, które zechcą skopiować zamieszczone w artykule zdjęcia i umieścić je na stronach swoich gabinetów jako własne.

Nie mam nic naprzeciw w udostępnianiu moich zdjęć pokazujących pozytywne efekty zabiegów z Plasma ARC. Uczciwość nakazywała by jednak aby zaznaczyć, że nie są to zdjęcia własne gabinetu, lecz przykłady zabiegów z plazmą frakcyjną wykonanych przed doktora Krzysztofa Gemzę na urządzeniu Plasma ARC.

Pozostaję z wyrazami szacunku,

lek. med. estetycznej Krzysztof Gemza

www.krzysztofgemza.pl