Kosmetyka

CZY UWAŻASZ, ŻE DOBRZE PIELĘGNUJESZ SWOJĄ SKÓRĘ W DOMU?

Czy uważasz, że dobrze pielęgnujesz swoją skórę w domu?

Z analizy wywiadów i ankiet, które przeprowadziłam w moim salonie wynika, że duża liczba kobiet uważa, że do kompletnej pielęgnacji twarzy wystarczy dobry krem do twarzy. Otóż nie!

Może zacznijmy od odpowiedzi na kilka pytań:

Czy prawidłowo myjesz skórę?

Czy prawidłowo nakładasz krem?

Czy kupiłaś kiedyś krem, który nie dał zadowalających efektów?

Jeśli masz wątpliwości jak odpowiedzieć na powyższe pytania, lub zastanawiasz się jak można źle nakładać krem powinnaś przeczytać poniższy artykuł.

Aby pielęgnacja skóry była skuteczna, a kremy i maski działały, należy przestrzegać pewnych zasad. Podstawową czynnością i gwarancją sukcesu jest prawidłowe oczyszczenie twarzy z makijażu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.

Żaden produkt: krem, maseczka, czy peeling (nawet ten z najwyższej półki) nie będzie działał prawidłowo, jeżeli odpowiednio nie przygotujemy skóry. Prawidłowy demakijaż i oczyszczenie skóry jest podstawą dalszej pielęgnacji.

Abyście zrozumiały dlaczego prawidłowe mycie skóry jest podstawą pielęgnacji szybciutko wytłumaczę podstawy.

Nasza skóra zaprogramowana jest do utrzymywania na niej tzw. płaszcza hydrolipidowego.

Zastanawiacie się co to jest?

Jest to nasza „tarcza ochronna”, która chroni skórę przed wszystkimi zewnętrznymi czynnikami: wiatrem, mrozem, szkodliwym promieniowaniem UV, SMOGIEM, suchym powietrzem z klimatyzacji, czy ogrzewania. Płaszcz hydrolipidowy chroni również przed bakteriami, wirusami, grzybami oraz zapewnia prawidłowe nawilżenie skóry.

Jeżeli po całym dniu, kiedy skóra narażona jest na szkodliwe czynniki wymienione wyżej, źle umyjemy twarz (u większości należy dodać jeszcze makijaż), nasza skóra będzie z automatu narażona na uszkodzenia, podrażnienia i alergie, a dodatkowo źle lub wcale nie wchłonie nakładanych składników aktywnych zawartych w kremie, masce, czy serum.

Wszystkie marzymy o tym, aby nasza skóra jak najdłużej  była dobrze napięta i pozbawiona widocznych zmarszczek. Bardzo ważna jest jej codzienna pielęgnacja i właściwa higiena. Pamiętajmy również o pielęgnacji oczu! Skóra wokół oczu powinna być objęta szczególną uwagą, ponieważ jest wyjątkowo delikatna, a źle pielęgnowana szybciej się starzeje.

Aby skóra była czysta i prawidłowo przygotowana do dalszej pielęgnacji musimy zastosować się do następujących prostych zasad:

1) Demakijaż oczu

Staranne zmycie makijażu przed snem jest konieczne, aby oczy nie były podrażnione i przesuszone. Demakijaż oczu musi być delikaty ale dokładny, na waciki nakładamy mleczko lub płyn dwufazowy, przykładamy waciki do zamkniętych powiek. Przytrzymujemy chwilę aby preparat mógł zadziałać i rozpuścić kosmetyki nałożone na powieki i rzęsy. Następnie delikatnie przecieramy wacikami w kierunku od kącika zewnętrznego do wewnętrznego. Czynność powtarzamy (pamiętając że wacik ma dwie strony J). Jeżeli na waciku nadal są pozostałości tuszu bierzemy następne waciki nakładamy na nie produkt do demakijażu i zginamy na pól. Taki wacik nakładamy na dolne rzęsy i zamykamy oczy, chwilkę odczekujemy i delikatnie przecieramy rzęsy. Kiedy oczy są już czyste przechodzimy do drugiego etapu demakijażu.

2) Demakijaż i wstępne oczyszczanie skóry

Niezależnie od tego, czy robiłyśmy makijaż, czy nie, musimy oczyścić skórę z zanieczyszczeń, które zbierały się na niej przez cały dzień. Płaszcz hydrolipidowy nie przepuszcza co prawda czynników szkodliwych do głębszych warstw skóry, ale nie oznacza to, że substancje te nie osadzają się na jej powierzchni.

3) Mycie twarzy.

Po demakijażu i wstępnym oczyszczeniu twarzy, wykonanym mleczkiem, pianką, czy płynem micelarnym, należy zmyć skórę wodą i oczyścić ją z pozostałości zanieczyszczeń oraz użytych wcześniej produktów. W ten sposób zapewnimy skórze odpowiednią higienę. Pozostałości po kosmetykach, zalegające w załamaniach i porach skóry, prowadzą do zatkania porów i mogą powodować alergie. Pamiętajmy, aby przemyć skórę wodą nawet po płynie micelarnym. Nawet hipoalergiczne produkty do oczyszczania skóry mogą podrażnić, jeżeli pozostawimy je na dłużej na naszej skórze.

4) Tonizowanie skóry.

Tonizowanie powinno każdorazowo kończyć zabieg oczyszczania twarzy. Przywraca skórze naturalne pH, domyka pory, eliminuje efekt ściągnięcia skóry i pozostawia przyjemne uczucie świeżości.

Myjąc twarz usuwamy zanieczyszczenia, jednak substancje myjące mogą wysuszyć skórę i uszkodzić płaszcz hydrolipidowy. Tak! Tę warstwę która przez cały dzień nas chroniła. Co może spowodować po pierwsze przepuszczanie szkodliwych substancji, a po drugie przetłuszczanie skóry (naturalna reakcja organizmu, odtwarzająca płaszcz hydrolipidowy i zapobiegająca dalszej utracie wody).

5) Nałożenie kremu dopasowanego do potrzeb skóry.

Krem do pielęgnacji domowej musi być dopasowany do potrzeb skóry i wybrany po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu oraz analizie kondycji skóry. W naszym Salonie taka konsultacja jest darmowa. Źle dobrany krem zamiast pomagać może zaszkodzić i z pewnością nie spełni waszych oczekiwań.  Ale o tym już w kolejnym artykule.

Prawidłowe nałożenie kremów! Tak kremów, pamiętajmy że skóra twarzy potrzebuje innej pielęgnacji niż skóra wokół oczu.

Przy nakładaniu kremów musimy pamiętać co za dużo to niezdrowo!

Jeżeli kremy których używamy są w pojemniczkach a nie z pompką należy je wyciągać za pomocą szpatułki! Na dłoniach zbiera się dużo bakterii c powoduje zanieczyszczenie kremu które może skutkować zmniejszeniem jego działania i powodować podrażnienia.

Zaczynamy od nałożenia kremu na okolice oczu. Nakładamy odrobinę preparatu (lepiej dołożyć niż dać za dużo) na palce wskazujące i „kropkujemy” skórę od nasady nosa zaraz pod linią brwi przez okolice kącika zewnętrznego aż do okolicy poniżej kącika wewnętrznego. Tak rozłożony krem wklepujemy delikatnie oklepując palcami skórę wokół oczu próbując tworzyć kształt koła wokół oczu zgodnie z wzrostem włosów na brwiach.

Następnie nakładamy krem pielęgnujący skórę twarzy podobnie wyjmujemy odpowiednią ilość szpatułką. Kremy staramy się nakładać „w górę” od szyi do czoła. A właściwie, stosujemy zasadę jak w moim salonie przy zabiegach pielęgnacyjnych- twarz kończy się na dekolcie!

Delikatnie wmasowujemy krem w skórę po rozprowadzeniu produktu możemy również wykonać oklepywanie skóry palcami. Staramy się aby wszystkie ruchy były w górę aby przeciwdziałać grawitacji i opadaniu owalu twarzy. Kremy należy nakładać od razu po zmyciu i tonizowaniu skóry ponieważ skóra już po 2 minutach od demakijażu przy której zmyty został płaszcz hydrolipidowy gwałtownie traci wilgoć.

O oczyszczaniu skóry należy pamiętać również przy porannej toalecie. Skóra nocą także zbiera zanieczyszczenia z powietrza oraz z pościeli: wraz z wydzielanym przez nią sebum gromadzą się roztocza i kurz, które zatykają pory i powodują powstawanie wągrów. Instruktaż porannej toalety powinien wyglądać następująco:

1) mycie twarzy

2) tonizowanie skóry

3) odpowiedni krem

4) makijaż

Teraz nasuwają się Wam myśli…  Kto ma tyle czasu? Komu by się chciało?

Otóż moje kochane: zarówno wieczorna jaki i poranna pielęgnacja trwa 2-3 minuty!

Czy piękna, zadbana i młodo wyglądająca skóra nie jest warta Waszych 6 min z całego dnia?

 

Katarzyna Sonik

Kobieteria Salon Kosmetyczny

https://www.kobieteriasalonkosmetyczny.pl/